Magyar vs. Török
2015 szeptember 7. | Szerző: amfortas |
Törökországban közel kétmillió szíriai menekült van, a számuk jövőre fél millióval nőhet. Ott laknak. Esznek, isznak, indítottak ezer vállalkozást, de többnyire küzdenek a túlélésért – többnyire nem a táborokban, hanem a helyiek között élve-versengve.
Körülbelül egy csirióba kerülnek a török kormánynak és a szponzoroknak akik pénzt adnak – bár maguk nem fogadnak be menekülteket. (Szaudi, Kuwait, Emirates, US Au, stb.).
Törökország nyolcvanmilliós. Akkora mint Németország.
Minél többen találják ott meg a számításukat, annál kevesebben indulnak útnak Európába. A kérdés, Törökország képes-e integrálni őket azután, hogy a hazatérés esélyei egyre romlanak. És Törökországban is pénz kell ehhez, bár azt legalább lírának hívják, ami szép a fülnek, meg kell még türelem, áldozat, odafigyelés. Ezekből ott sincs több, mint máshol.
Amikor valaki azt mondja, hogy a bevándorlást a gyökerénél kell kezelni, akkor a katonai csimbumm-cirkusz mellett (‘miért nem drónbombázzák már szét az ISISnácikat végre’), akkor erre is gondol, remélem.
Európának nem kellene rettegve démonizálnia az iszlámot, hanem meg kellene ismernie. Nem jószántából, hanem mert egy globálissá vált világban nincs más lehetősége.
Hisz úgyis jönnek, ha ott elviselhetetlen az élet. És mostanában az.
(Amikor Európát mondok akkor egyébként magamra is gondolok, az ún. „európai” emberre, akinek ehhez a megismerősdihez amúgy semmi kedve sincs).
Megismerni a legkönnyebben ezeknek az embereknek a mindennapjait a tényleges frontországokban lehet, missziókkal, segélyekkel, oktatással – ottléttel.
Ezzel szemben naponta két-háromezer menekültet regisztrálni és forgalomirányítani nem kulturális kihívás, hanem logisztikai. Abból is lehet rossz jegyet kapni, csak ciki. Ha viszont a kudarc miatt még elmondjuk a menekülteket mindenféle alávalónak, akkor gyorsan lesz belőle a kultúrák háborúja. Meg éhségsztrájk, visszautasított víz és a “csak Magyarországon jussak túl.” Ezt a magyar kormánynak is jó lenne megértenie és megértetnie az emberekkel.
Ajánlott olvasmányok:
S.P.Huntington: A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása /1996/
M.Houllebecq : Behódolás /2015/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: