Tudás az emberről ?
2012 július 21. | Szerző: amfortas |
Mit tudsz igazából Magadról és az emberekről, akik körülvesznek?
Ha van benned késztetés és bátorság, hogy jobban utánagondolj, akkor támpontul itt egy állítás: a történelem során soha nem vált még ember olyan problematikussá maga számára, mint manapság.
Mintha egész jól hozzászoktunk volna dolgokhoz,… úgy teszünk, mintha megtanultunk volna együtt élni saját problematikusságunkkal, kiszorítjuk tudatunkból, mint valami zavaró gondolatot, amire nincs szükségünk, mert ezek a fajta információk már nem férnek meg a fejünkben a máshoz szoktatott gondolkodásunkkal. Nem mintha így túlléptünk volna lényünk problematikusságán. Sokkal inkább tehetetlenségünk szimptómája ez, fásultsághoz hasonló , valamiféle belenyugvás a mindennapiságba, hamis realizmus, amelyből lassan már a tragédiák sem tudnak kimozdítani. Tegnap egy gázmaszkos fegyveres tizenkét embert ölt meg a legújabb Batman-film vetítésén. A haját vörösre festő támadó állítólag Jokernek, Batman ellenségének tartotta magát. Egyébként csendes fiúnak ismerték, a coloradói egyetem doktori programjának hallgatója volt. A friss hír után bukkantam a facebook-on erre a képre:
Sem nyakkendő, sem tetkó, viszont gázmaszk. Lapozhatunk.
A politikusok és kiszolgálóik, a média elhiteti velünk, hogy problémáink a megélhetésről és érvényesülésről szólnak és, hogy a társadalom korrekt megszervezése, működési technikájának fejlesztése az, amiért életünket érdemes felhasználnunk, és hogy hát egy többé-kevésbé kényelmes és élménygazdag élet feltételeinek megteremtése törekvéseink netovábbja. Aki ezzel nem elégszik meg, az furcsa, gyanús, vagyis nem normális. Mert a norma: a többség által szabványosított életszemlélet. Márpedig ez egy demokratikus világ ( annak hisszük), ahol a közvélemény kellene eldöntse, mi az igazság, mi a fontos, mi a szükséges. (ld. még pl.: közízlés. – erre a szóra mondjuk, konkrétan hánynom kell)
A közvélemény. A személytelen közvélemény és amelyet a legkülönbözőbb érdekek alakítanak, irányítanak, manipulálnak. Ez a közvélemény értelmetleníti az emberi létezésre irányuló valamennyi mélyebb problémát, értelmetleníti az emberi létezés problematikusságát, mert hisz ez a közvélemény mindenestül köznapi, a köznapiság pedig nem viseli el az effajta problematikusság súlyát. Menekül előle, (ahogy Te is) : megszokott feladataiba, szórakozásaiba, gügyögéseibe, konzumálási gumicsontjaiba, csak jaj, ne kelljen szembenéznie önmaga mélyebb valóságával!
„ Mondom néktek, kell, hogy még khaosz légyen az emberben, hogy táncoló csillagot tudjon szülni. Mondom néktek: bennetek van még khaosz! Ó jaj! eljövend az idő,mikoron az ember már nem szül csillagot!” Nietzsche Zarathustrájának jövendölése az „utolsó emberről” szóló figyelmeztetés, aki azáltal találja meg a boldogságot, hogy „vágya nyilát már nem veti az emberen túl” És a tömeg? „ tégy minket ezekké az utólsó emberekké!” Zarathustra pedig elszomorodott. Nietzsche is pontosan tudta, hogy a tömeg problémamentességre vágyik, világosság (csillag) azonban csak a káosszal való küzdelemből születik. Az ember szellemi fejlődésére nézve az „utólsó ember” jelenti a legnagyobb veszélyt.
Mit tudsz igazából Magadról és az emberekről, akik körülvesznek?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: