Esztétikát mindenütt II : a kezdetekről, és: Szabó Lőrinc: Bizalom

2009 november 27. | Szerző:

Bizalom

Tudom, Kedves. Van nő, száz, meg ezer;

látom: szép is némelyik, s bizonyára

fontos majd-mind valakinek. De más a

kapocs –: hiányzik sok-sok pici jel,

amire a szem csak később figyel

s még inkább a szív: test s lélek varázsa

a bizalomban teljes – óh, be fájva

nézlek másokban: alig érdekel

az érző élet! Annyi-annyi év

alatt annyi vágy s hála gyűlt beléd,

hogy erő lettél, kincs, a veszteség

mutatja, mily nagy! Azt nézem: kereslek:

de csak olyanokban, akik szerettek,

Drágám, vagy most, énértem, megszeretnek.

Ördög is voltam és gyönyörű angyal,
ahogy jólesett éppen.
Földre rogytam, szálltam az égen.
Voltam hű és hűtlen.
Hol gazdag voltam, hol nagyon szegény.
Bátor, bár néha féltem,
de senki ne mondja rám:
nem az álmaimnak éltem…

 

http://www.youtube.com/watch?v=YtE_Z7Fh8Lg&feature=PlayList&p=1799AC7D464E68FB&playnext=1&playnext_from=PL&index=40

Révész sándor

 

Hogyha sikeres ember akarsz lenni az életben, bizony nem elég az akarás, a törekvés, a tehetség, tudás, vagy akár hit- önmagadban és másokban- de talán a legfontosabb, ami ott kell legyen mindenütt, mint szükséges jó : a bizalom. Bizalom a társadban, partneredben, a kapcsolataidban, akik ott vannak a sikerhez vezető út minden fájánál, bizalom az edződben, a tárgyalópartneredben , a munkatársadban, élettársadban, bizalom az eszközök megbízhatóságában, amiket célod érdekében használnod szükséges, és bizalom legelső sorban önmagadban…

Bizalomépítés.

Én nem osztom azt az általános cinikus nézetet, hogy az emberek kapzsik , és gonoszak.

Meg kell tudni teremteni a kölcsönös bizalom légkörét. Egy tartós, folyamatos kapcsolatban minél nagyobb a másik iránt a bizalmunk, ő annál inkább igyekszik úgy viselkedni, hogy igazolja bizalmunkat. Ezért tehát éreztetnünk kell vele, hogy hiszünk becsületességében és megbízhatóságában. Ez bátorítani fogja arra, hogy megfeleljen ezeknek a várakozásoknak.

Ha ugyanis gyanakvóan és bizalmatlanul viselkedünk, biztos a visszahatás:  a másik is gyanakvó és bizalmatlan lesz. Ez pedig az együttműködés sikerét ássa alá. A kölcsönös bizalom egyben kölcsönös függés is –másképpen  egy lehetséges szövetség az elkerülhetetlen nézeteltérések  kezelésére. Olyan légkör, ami megalapozza, hogy egy esetleges konfliktus a mindenki számára elfogadható eredményre vezessen. Ha egyszer létrejött a kölcsönös bizalomra alapuló kapcsolat, az magával hozza a kölcsönös sebezhetőség elismerését. Ez meggátolja a mindent romboló viszály kifejlődését és serkenti az információk cseréjét. Ha kialakul egy ilyen légkör, az befolyásolja a partnerek várakozását, módosítja magatartásukat, ellenfélből együttműködő partnert varázsol és a gladiátorokat problémamegoldó személyekké változtatja.

Lehet, hogy a bennünket körülvevő világ egy mozgó paranoia, de a bizalom az általános gyógyszer. Soha, senki nem fog nekünk semmi érdemlegeset elmondani, hacsak nem hisz abban , hogy kiérdemeltük a bizalmát. Soha, senki nem fog velünk olyasmiben megállapodni, amit szándékában is áll be is tartani, amíg nem bízik bennünk.

                                    /  Ősbizalmatlan 🙂  /

 A Genf mellett felépült CERN részecskefizikai kutató laboratórium(ahol kutatási melléktermékként a www is megszületett) legfőbb kutatási területe a nagy hadronütköztető megépítése révén a világegyetem születésének kísérleti modellezése (Higgs-bozon /az “isteni részecske”/ kutatás) 

A CERN kertjében álló Shiva istennő szobra. /40-es épület, ha keresnéd/

Címkék:

Esztétikát mindenütt!!! I. Síelés

2009 november 26. | Szerző:

 

Az esztétika fogalomkörének határait próbálom egy ideje magamban feltérképezni annak kapcsán, hogy lakásomban formai változásokat eszközöltem, ami elméleti síkon a lakótársaim szíves figyelmére is kiérdemesült. (falbontással, kopácsolással járó műveletek kritikai megközelítése) Nem csak lakásom belső hangulata,formajegyei finomultak tehát ki esztétikai értelemben munkálkodásom következtében, de lehetőségem nyílott tanulmányozni az engem körülvevő kis közösség kifejezésformáinak esztétikáját is… 🙂

Tehát az a kérdés foglalkoztat, mi mindent és hogyan lehet esztétikai kérdéssé nemesíteni? A következőekben felszabaduló energiáim egy részéből némi eszmefuttatásra fogok vetemedni ebben a szellemben, a teljesség igénye nélkül…

Aktuálisan mondjuk, ma:  (mert már a síszezonra szeretnék koncentrálni, de más oka is van…):

 

 

SÍZÉS ÉS ESZTÉTIKA

Ahogy a művészetekben és mindennapokban is megtörténik, úgy a sportban is megpróbálható a szépség tárgyiasítása.

A sokféle terep, hegyoldalforma és az álomszerű hegyi világ indokolják, és lehetővé is teszik egyfajta mozgási esztétika megélését a sísportban. A síelés különösen alkalmas a szép mozgások végzésére, ahol az elegancia, formatökély és könnyedség elérése nem is annyira lehetetlen, tanulható és tanítható.

Milyen tulajdonságok jellemezhetik a szép sízést?

A teljesség igénye nélkül egyfajta megközelítés: puha, könnyű, időben nyújtott mozgási ritmus. Nem rohanó, nem vontatott, hanem elasztikus és ritmikus. A mozgásnak nincsen sem eleje, sem vége, lenyűgözően folyékony és kerek haladási mód.

Két csoport

A síelésnek esztétikai szempontból két csoportja lehet: a szépen síelők, és az élvezettel síelők.

A szépen síelés jellemzői

formailag tökéletes és harmonikus mozdulatok, elegáns perfekt haladási mód. A lengéseket a hóra varázsolják, a síelés művészetté válik.

Az évezettel síelés jellemzői

A hóbeli mozgás teljes élvezete. A siklás, a kanyarok megsíelése, terephullámok, a pompás hó, stb…  nyilvánvalóan a pozitív érzéseket és élvezeteket jelenítik meg.

Mindkét csoportban a mozgásokat összekötik az érzéki észlelések magas fokával, és a mozgás esztétikájára nagy hangsúlyt fektetnek.

Példák

– Csak az esésvonalból kivezetett lengések hatnak időben nyújtottnak. A mozgás ugyan veszít a gyorsaságból, de nem a dinamikából. A feszültség puha átmenetben változik ernyedtséggé az ernyedtség, pedig egy gyors, de nem ugrásszerű mozdulattal vált feszített helyzetbe.

– A különösen lenyűgöző ritmizálást azáltal érhetjük el, hogy a fordítást és hajlítást elosztjuk az egész ívben, ezáltal tudunk a következő ívbe egészen puhán belemozogni.

– Kifinomult módszerekkel, (előforgatás – ellenforgatás) különösen folyékonyan lehet összekötni egymással a lendületeket.

– A kar és bot mozgások, a bal és jobboldali ívek szimmetriája szintén befolyásolják a mozgás szépségét, esztétikumát.

 

Hát, erről ennyit…..


(Forrás: Franz Hoppichler: Die österreichise Skischule)

Címkék:

Nagyobb, mint az Univerzum !!!!

2009 november 19. | Szerző:

 Tudod-e, mi az a Mandelbrot-halmaz?


http://www.youtube.com/watch?v=2tRdLD6vh3g&feature=related


Bármeddig nagyíthatjuk, sosem érünk el egy maximális nagyítást!

Eddig csak két dimenzióban voltak csodálhatók fraktálok, de most elkészült a végtelenített képek térhatású verziója. Benoit Mandelbrot leghíresebb kutatási eredményét, a Mandelbrot-halmazt azok is ismerhetik, akik nem tudnak a Lévy-eloszlásról vagy az Olbers-paradoxonról, viszont szeretnek színes képeket nézegetni. A francia-amerikai matematikus által kitalált fraktálok látványos világa órákra magába szippantja az embert, de eddig csak két dimenzióban lehetett elmerülni a színes képekben. A térhatású objektumokban – amiket Mandelbulbnak neveztek el – tízmilliószoros nagyításig zoomoltak.

http://www.skytopia.com/project/fractal/mandelbulb.html

http://www.skytopia.com/project/fractal/2mandelbulb.html

 /Nautilus: természetes fraktál/



Címkék:

Na, mi ez?

2009 november 11. | Szerző:

 


A Stardust /Csillagpor/ szonda megközelíti a Wild 2 üstököst. A második képen látható aerogéles porkollektorok segítségével az üstökös kómájából anyagmintát gyűjtött, amit egy kapszulában visszajuttatott a Földre. A Goddard laboratóriumban ezekben a mintákban glicint mutattak ki, ami az élő szervezetekben a fehérjék előállításában felhasznált egyik aminosav, az élet egyik alapvető építőeleme. Az izotópos vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a begyűjtött anyagban található glicin  C 13 as izotóp, (azaz 6 protont és 7 neutront tartalmaz) míg a földön létrejött szén  C 12 es izotóp… Ez tehát  egyértelműen az üstökösben megtalált glicin-nyomok Földön kívüli eredetét bizonyítja. Isten bizonyára sokat tud erről, de sajnos eddig még nem  beszélte meg az egyház megmondóival, hogyan is kommentálják az élet Földön kívüli bizonyosságát. De ne feledjük, eltartott az is jókora ideig, mire az egyház feladta földközpontú nézeteit és elfogadta  a heliocentrikus világnézetet.

(Meteoritics and Planetary Science)

és ez ?????


Az ALH 84001 jelű meteorit

NASA

Az ALH 84001 jelű kőzetet 1984-ben gyűjtötték be, és 1996-ban jelentették ki először, hogy idegen élet nyomait mutatja, az állítást azonban eddig nem sikerült alátámasztani.

A NASA szerint a szóban forgó meteorit a Marson jött létre lávakőként mintegy 4 milliárd évvel ezelőtt. Körülbelül 3,6 milliárd évvel ezelőtt több becsapódás szétszabdalta, majd egy újabb becsapódás nyomán évmilliókat töltött az űrben, végül 13 ezer éve csapódhatott a Földbe. A kőzetben pásztázó elektronmikroszkópos képalkotással baktériummaradványokat véltek felfedezni.

Ezek mérete 20-100 nanométer (lényegesen kisebb a baktériumoknál), és azokra a nanobaktériumokra hasonlítanak, amelyeknek a létezését régóta feltételezik a tudósok, bizonyíték azonban nincs rá, hogy valóban előfordulnak. Ezúttal a korábbiaknál jóval nagyobb felbontásban sikerült felvételeket készíteni a vélt baktériumfosszíliákról, és az új képek eldönthetik a nanobaktériumokról, illetve – áttételesen – a Földön kívüli élet létezéséről szóló évtizedes vitát. Az ügynek magyar vonatkozása is van: 2001-ben egy magyar származású kutató is talált 50 nanométeres baktériumokra utaló nyomokat – a mostani eredmény az ő felfedezését is megerősíthet

Én is kiváncsian várom, mi az ördögöt fognak a csuhások kitalálni, ha bebizonyosodik a marsi élet.


Címkék:

A világ teremtése

2009 november 7. | Szerző:

A Teremtő belevág ! Óriási dobásra készül: Világberuházásra! Ezzel előtte még senki nem próbálkozott! Az ötlet megvan, kozmikus méretű.
És, mert a teremtőnek nem tetszik a homály, hisz még a kezét sem látja, először is teremt egy kis világosságot: ”ím,legyen világosság! De üstöllést” És : Lőn! Ez jó, pompásan működik, mindjárt olyan világos lett, mint fényes nappal! A sötétséggel nem kellett sokat tökölni, az már eleve megvolt, csak el kellett keresztelni éjszakának. No de ezzel el is ment egy nap, a hétfő. Keddre virradóra azt vette észre, hogy minden csupa kék: ég és víz minden, valamit kell tenni, nosza szétválasztotta a kettőt, de ezzel sokáig elbajlódott, rásötétedett, eltelt a második nap, a kedd. Harmadnap pirkadatkor az az ötlete támadt, hogy a sok vízből is megárt a sok, közébük kell tenni valami kis szilárdat, legyen mondjuk, Föld!  Simán megvolt ez is, ugyan kicsit sáros, tehát rá kellett parancsolni, zöldüljék és virágozzék, s lám, leszen pitypangos rét, erdő, búzamező, gyümölcs, szőlő amíg a szem ellát. Csakhogy sötétedik üsmét, vége a harmadik napnak, lement  szerda. Csütörtökön volt tán a leghatékonyabb, hiába no, hét közepe, még messze a hétvége. Fölékesíteni az égboltot, ez ám a művészi munka! A nap, a hold, a csillagok: gyönyörű, bizonyára másnak is tetszeni fog!- dörzsöli kezeit elégedetten bár picit fáradtan, a nap vége felé. Péntekre virradóra valami hiányérzete támadott: életet kéne lehelni ebbe az egész micsodába! Nyüzsögjenek hát  állatok a vízben , a földön, röpdössenek madarak, pillangók a levegőben!  Legelőször is egy irdatlan cethalat eszkábált össze, jól sikerült , hát nekigyürkőzött, estére megvolt mind az álat, aztán csak ki kellett nekik adni az intelmeket: sokasodni eztán már magatok erejéből ám! Nekem más ezer dolgom van még, rengeteg! Mert hisz már péntek este van! Jő a szombat és kellene valami  kertészféle, házmester a sok teremtményt  felügyelni,meg hát volt azért nagy káosz, majd ott is kell egy kis rendrakás,hát megtervezte az embert, arra csak jó lesz, leveszi a válláról a sok utómunkát!  No ez sem volt kis feladat, beleizzadt, mire összegyúrta. Elsőre nem is sikerült, olyan majomféle lett. Ebből volt aztán később sok bosszúsága, de aztán gyúrt egy nőt is, az már egész jó lett, szemrevaló is ráadásul. No Tinéktek lesz sok dolgotok, történelmet kell csinálni, de ha nem vadásztok csak úgy mulatságból és nem esztek almát, minden rendben lesz! – szólt a figyelmeztetés. Kellett volna még adni sok tanácsokat, csakhogy közben ismét este lett, eltelt a szombat is, ráadásul sajgott már minden tagja. Kell egy pihenőnap is, amikor csak szemlélődni fogok!- mondta, s szavát tett követte. Vasárnap csak hemmedezett nagy kevélyen, gyönyörködött mindabban, amit hat nap alatt összehozott, sajtot, szőlőt evett, jóféle borral ünnepelt. A tv-t nem kapcsolta be, este pedig színházba ment.

Megjegyzés: A kabbalisták szerint univerzális igazság az, hogy a káosz végül a jóhoz vezet majd el. A legnagyobb sötétség mindig közvetlenül a hajnal előtt van, és minél nagyobb a sötétség, annál több Fényt lehet felfedni.

Minél jobban felismered és elfogadod a nehézségeket és az összes kaotikus körülményt mint lehetőséget a spirituális felemelkedéshez, annál jobban (és Te egyedül határozod meg, hogyan, milyen gyorsan)  tűnik majd el a káosz, a fájdalmak és a kétely körülötted.

Címkék:

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!