Egyetemes lét és titok

2009 augusztus 10. | Szerző: |


Egyetemes létezés és titok

Az önmagunkkal való békesség egysége  is csak másokkal való egységen keresztül jön létre- s az egység e kétirányú megvalósulásában jelen van a titok. A közös eredet titka, a tapasztalásban és a nyelvben megfogalmazott közös igazság titka, a sorsközösség titka. A szenvedésből való szabadulás titka. Ez a titok a létezés, az emberi lét misztériuma, amelyben az ember a maga valójában létezik, akár foglalkozik vele, akár nem . Az élet művészi megragadása, a bölcseleti gondolkodás, tudományos kutatás épp úgy lehet e szellemi megismerés útja, ahogyan a vallási praxis is próbál az lenni. A létezés misztériuma szerény, de határozott véleményem szerint nem kisajátítható, egyetlen személy vagy bármely közösség nem rendelkezhet vele, nem birtokolhatja. Vennünk kellene a bátorságot például elgondolkodni azon, miért van az, hogy kultúránk oktatási és jellemformáló rendszerei életünk során alig-alig szembesítenek bennünket Platón, Szókratész, Descartes, Rousseau, Newton, Darwin, Kant, Freud, Einstein (és sorolhatnám vég nélkül a hasonló szellemóriásokat) gondolataival, de nap mind nap szembesítenek Jézus, Mózes, Mohamed vagy Buddha ”tanításaival”!  Hogy is van ez?   A vallás azáltal vált a társadalmi élet egy sajátosan elkülönülő szférájává, hogy az ember a misztériumot jobbára hiányként éli át, és ennek leküzdésére egy , a természetből és a társadalomból leválasztott szakrális térben tesz kísérletet. Ez a szakrális tér az imádság helyszíne, a templom, egyfajta meditáció színtere. Az ember itt jelenvalóvá teszi magát a misztérium számára, ezáltal egy átalakuláson megy keresztül. Békesség és együttérzés ébred benne a létezők iránt, megértés , cselekvő erő támad , hogy a másik életét értse és segítse. A költő Coleridge megjegyezte: Ő „ nem mozgó ajakkal és meghajtott térdekkel „ imádkozik, ájtatoskodik,  hanem csupán szeretetre hangolja lelkét. Szép. Azonban az  ilyen imádság is csak annyit ér, amennyire a kívánt érzést sikerült előidézni… egyfajta placebó az ima , és az effajta megidézés sikere (vagy kudarca) majdhogynem csak a pillanatnyi közérzeten múlik.  Alapvetően problematikus az, hogy az utóbbi időben a tradicionális egyházi szervezetek tekintélye ilyen-olyan okokból, de erősen gyengült, erodálódott.


Ennek eredménye a szellemi útkeresés elszabadulása, olykor veszélyes és kontrollálhatatlan irányokba is. Az egyházak, felekezetek felépítettek egy szervezetet,egy rendszert, mellyel befolyásukat, hatalmukat tudták gyakorolni, de ezt a rendszert ma már nem tudják a kornak megfelelően működtetni … Nem vagyok ateista, de nem ismerek olyan felekezetet, egyházat, mellyel bármilyen közösséget akarnék vállalni.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Fülöp says:

    Nekem fura a megkülönböztetésed a vallás és a filozófia között.

    Miért tetted idézőjelbe a tanítás szót Buddha és a többiek esetében?

    Miért pont a misztérium hiánya alapozná meg a vallások létét?

    Valóban a vallások felépítése pusztán befolyás és hatalom célzatú?
    Nem lehet, hogy ennél mélyebb árnyalatok is vannak?

    Nem a könnyebbik út, ha mindent kidobunk, mintha elválasztjuk az értéket az értéktelentől?

    Vajon tényleg a kor szaladt ki az egyházak alól, vagy egészen másról van szó? Nem lehet, hogy maga az elkényelmesedett és fogyasztásra orientálódott ember vált alkalmatlanná egy következetes életrend megvalósítására? Nem lehet, hogy az egyház akkor lenne “korszerű”, ha feladná a tanításait, és alkalmazkodna?

    Tényleg lesz folytatás?

  2. Csatangoloo says:

    A folytatást én is kíváncsian várom, érdekes témának ígérkezik.
    Nem lehetséges, hogy azért nem szembesítenek nap, mint nap Platón, Szókratész, Descartes, Rousseau, Newton, Darwin, Kant, Freud, Einstein gondolataival, mert az emberek többsége még Jézus, Mózes, Mohamed vagy Buddha ”tanításait sem érti?

    Amúgy kellemes kikapcsolódást!

  3. says:

    Gondolom javában folyik a relax,igazán nem sürgetni akarlak a folytatást illetően……DE MIKOR MÁR??????:-)))


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!